O modernom stavebnom kovaní

Neviditeľné kovanieNeviditeľné kovanie


Neviditeľné kovanie, nazývané tiež skryté je hitom poslednej doby s miliónmi priaznivých ohlasov od užívateľov z celého sveta. Prednosti tohto inovatívneho prvku nie sú len v jeho elegancií, ale tiež vo variabilite použitia a výnimočnej flexibilite.

Neviditeľné kovanie spája v sebe slobodu dizajnového návrhu s maximálnou funkčnosťou. Je určené ako pre plastové okná a balkónové dvere, tak aj pre okná a dvere z kovu.

Použitie neviditeľného sklopno – otváravého  kovania pri oknách prináša množstvo výhod. Toto kovanie zjednocuje dokonalý dizajn s vysokou variabilitou a funkčnosťou. Tým, že vnútorná strana okna nemá viditeľné závesy krídel, je dosiahnutý elegantný vzhľad okna. Rámové nožnice neprechádzajú cez vnútorné tesnenie. Tak je zabezpečená nielen lepšia tesnosť okien, ale tiež to, že neprerušené tesnenie dostatočne bráni zatekaniu kondenzátu z okna do drážky kovania. Montáž neviditeľného kovania je veľmi jednoduchá – upevňuje sa výlučne skrutkami a vŕtanie do rámu zvyčajne vôbec nie je potrebné. Otvorenie okna je veľkorysé a pomocou  neviditeľného kovania dosiahne až 100°uhol. Oba závesy krídel sú nastaviteľné v troch rovinách: prítlak, strana a výška - smerom nahor, dole, vľavo, vpravo, dovnútra alebo von. Hmotnosť krídel je prakticky neobmedzená, nakoľko neviditeľné kovanie môže byť namáhané až do 100 resp. 130 kg.

Chcete kvalitné kovanie? Oslovte niektorú z firiem alebo predajní z katalógu stavebných firiem na Stavebnik.sk v sekcii Kovanie. Prostredníctvom tohto katalógu môžete firmám, ktoré vás zaujali, poslať aj žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky rôznych stavebných prác.

Krídlo je možné počas montáže zavesiť v polohe rovnobežnej s rámom, čiže nie je potrebné nevyhnutne ho otáčať o 90°. Neviditeľné kovanie je výhodné aj z hľadiska jednoduchého umývania okien a minimálnej údržby. A v neposlednom rade - toto kovania spĺňa všetky technické nároky kladené na moderné systémy kovania a tiež bezpečnosť vo vysokej triede odolnosti. Pridané hodnoty neviditeľného kovania okien spočívajú v jednoduchom nastavení, integrovanej otočnej zábrane, poistke proti zabuchnutiu a poškodeniu v prievane a možnosti nastavenia sklopnej vzdialenosti. Správnu polohu krídla zabezpečuje manipulačná a polohová poistka. Do neviditeľného kovania je v rámci zvýšenia bezpečnosti možné namontovať dodatočne zabezpečujúce prvky.

KovanieČo sa týka použitia neviditeľného kovania vo dverách, vyrába sa v dvoch veľkostiach. Menšie pre balkónové a interiérové dvere a väčšie pre vchodové. Umožňujú otvorenie dverí v 180°uhle, no zároveň sú dostatočne silné a majú vysokú nosnosť. Neviditeľné kovanie slávi úspech vo svete prestížnych interiérov a kancelárií a raketovým tempom nastupuje aj do života ľudí v bežných domácnostiach.

Špeciálny mechanizmus kovania, umiestnený vo dverách a zárubniach s presne vyrobenými ramenami a časťami zaručuje bezchybný plynulý pohyb dverí spojený s neviditeľnosťou pántov v zavretom stave. Neviditeľné kovanie dverí je tiež jednoducho nastaviteľné v troch osiach a veľmi pevné, so životnosťou rátanou na desiatky rokov. Zvláštnou výhodou je to, že telo závesu nie je tak hlboké, ako pri bežných dverách, čo ponúka nové možnosti použitia. Napriek konštrukčnej zložitosti je montáž neviditeľného kovania dverí  práca „pre jedného“. Obidve polovice závesu sú inštalované priamo na dvere a rám a potom sa jednoduchým úkonom spoja dohromady.Aké sú výhody neviditeľného kovania?

 

Okrem už spomenutých sem určite patria nasledovné:

-    miesto pohybu pántu je chránené proti prachu a cudzím predmetom pomocou tesnenia
-    nožnice pántu nenesú prakticky žiadnu záťaž – zabezpečujú len otáčavý pohyb
-    vysoká životnosť
-    výborný prístup k nastavovacím skrutkám
-    pri otváraní a zatváraní krídla nie je tesnenie namáhané
-    pri momente otáčania nedochádza k žiadnemu ťahaniu alebo inému namáhaniu tesnenia
-    krídlo sa pri otváraní najprv odsunie, až potom nasleduje otáčanie
-    skryté pánty sú trendové, pri nábytku sú už technickým štandardom, pri oknách sú stále častejšie žiadané.
-    okná so skrytými pántmi sa dobre udržujú a pánty nerušia ich vzhľad v interiéri.
-    skryté pánty umožňujú užší profil rámu s väčšou svetlosťou

V súvislosti s kovaním a oknami by vás tiež mohol zaujať článok Profily plastových okien

Foto: tontor.co.uk, titon.co.uk
(i.n.)