Kvalitné nábytkové kovanie je požiadavkou na každý kus nábytku

Nábytkové kovanie pre kancelársky nábytok

Nábytkové kovanieAk chcete kvalitný nábytok, musí byť jeho súčasťou aj kvalitné nábytkové kovanie. Viete rozoznať kvalitu od nekvality?

Potrebujete kvalitný nábytok alebo kovanie? Vyberte si a navštívte niektorú z predajní v katalógu stavebných firiem a spoločností na internetovom portáli Stavebnik.sk
Na jeho stránkach nájdete aj systém na odosielanie stavebných dopytov na firmy, ktoré sú v katalógu zaregistrované.

Kancelársky nábytok sa od klasického líši v mnohých ohľadoch. Kvôli tomu, že má slúžiť na permanentnú dennú prevádzku musí byť kvôli záťaži dimenzovaný na vyššej úrovni, ako bežný nábytok. Pracovníci strávia v kancelárii väčšinu svojho dňa. Preto je prirodzené, že od svojho pomyselného druhého domova, očakávajú istý štandard. Dôležitým prvkom pri návrhu a výrobe kancelárskeho nábytku je nábytkové kovanie, ktoré tvoria drobné kovové ale aj nekovové prvky. Nábytkové kovanie pre kancelárie možno rozdeliť do viacerých kategórií.:

  1. Pánty, výsuvy, pojazdové systémy pre posuvné dvierka - toto pohyblivé nábytkové kovanie určuje komfort obsluhy nábytku. Pracovné prostredie môže totiž negatívne ovplyvniť  slabá funkčnosť  jednotlivých kusov nábytkových zostáv, ktoré by sa mali ľahko a plynule otvárať a zatvárať bez zadrhávania. Preto je na všetky  druhy pojazdov a výsuvov potrebné inštalovať kvalitné nábytkové kovanie najvyššej triedy. Rovnaký výber je potrebný aj pri pántoch. Európski výrobcovia ponúkajú veľmi premyslené zásuvkové systémy a nábytkové kovania, vhodné a primárne vyrábané predovšetkým pre vybavenie kuchynských liniek. No vďaka vysokej odolnosti voči zaťaženiu je možné inštalovať ich na nábytok  do komerčných priestorov aj kancelárií. Na trhu sú tiež nábytkové kovania licenčnej ázijskej výroby, ktoré sú kvalitné a cenovo výhodné.  Nič menej – kvalita nábytkového kovania pre kancelárie je a bude pre komfort rozhodujúca. Zvýši sa tak životnosť nábytku.
     
  2. Úchytky - sú v prvom rade estetickou záležitosťou, ale nesmieme zabudnúť aj na ergonómiu. Je dobré skúsiť vziať úchytku do ruky a vyskúšať si, ako je pohodlné zatvoriť dvierka alebo otvoriť zásuvku. Pre posuvné dvierka odporúčajú odborníci zapustené úchytky, ktoré umožňujú obiehanie(míňanie sa) posuvných dvierok. Ceny úchytiek závisia od výrobcu nábytkového kovania a kvality. Tie, ktoré sú označené najvyššou triedou kvality sú síce pomerne drahé, no ich životnosť je oveľa vyššia, ako pri najlacnejších.
     
  3. Nábytkové kovanieZámky - rovnako ako pri domových zámkoch majú nábytkové zámky za úlohu chrániť vnútorný priestor nábytku pred neoprávneným prístupom. Pre domáce využitie postačia kvalitnejšie neznačkové zámky. Pre komerčné využitie sa však odporúča vybrať kvalitné značkové zámky, ktoré umožňujú vytvárať systémy generálnych kľúčov (t.j ."univerzálnych" kľúčov pre určitú skupinu zámkov, pri zachovaní unikátneho kľúča pre každý zámok), Tento zámkový systém je dôležitou súčasťou nábytkového kovania pre kancelárie. Umožňuje jednoduché vyrobenie náhradného kľúča podľa čísla vytlačeného na zámku, umožňuje tiež jednoduchú výmenu cylindrickej vložky, bez nutnosti výmeny celého zámku. Tak isto existuje možnosť u staršieho, no plne funkčného kancelárskeho nábytku vymeniť celý zámkový systém za nový – modernejší.
     
  4. Stolové nohy – Keďže kvôli namáhaniu kancelárskych stolov bývajú ich nohy spravidla kovové, môžeme ich zarátať do kategórie nábytkové kovanie. Najčastejšie bývajú s lakovanou povrchovou úpravou, popr. s povrchovou úpravou chróm. Kovové stolové nohy majú zväčša  možnosť rektifikácie. To znamená, že pomocou nastavovacích skrutiek sa dá vyrovnať prípadná nerovnosť podlahy a zamedziť tak hojdaniu a rušivým pohybom stola. Ďalej môžu byť stolové nohy výškovo nastaviteľné a ich súčasťou býva nezriedka káblový tunel. V ponuke sú tiež nohy s manuálnou i elektrickou výškovú nastaviteľnosťou, ktoré sú tiež veľkým prínosom ku kancelárskemu komfortu, keďže dokážu pripraviť stôl na mieru každému užívateľovi.

Zaujať by vás mohol aj ďalší z článkov na portáli Stavebnik.sk  Bezpečnostné okná

Foto: firstline.kh.ua, kharkov.olx.com.ua
(i.n.)